למה סביבת ענן היא הבסיס הכי חשוב לכיתה הדיגיטלית שלך?

ברוך ה', הביטוי סביבת ענן כבר הפך למטבע מוכר ושכיח. מורים, מנהלים וגם במטה של משה"ח מודעים לפוטנציאל. אבל עדיין – ברבים מבתי הספר – סביבות הענן הן איזור קצת מאובק, שמדי פעם מישהו מניח בו משהו ויוצא. והרי עיקר עוצמתה של סביבת הענן – כאשר היא פעילה וכוללת את כל קהילת בית הספר.

מה הקטע של סביבת הענן? מה הערך?

תבחרו מה שמוצא חן בעיניכם מהרשימה, העיקר מגיע בהמשך.

עידוד למידה עצמאית ואוטונומיה של התלמיד

הטכנולוגיה הדיגיטלית מאפשרת יותר בחירה. בעזרת כלים טכנולוגיים ניתן לעודד את התלמידים ללמידה עצמאית ואוטונומית, תוך מתן אפשרות להתקדם בקצב ובדרך הלמידה המתאימים להם. חקר עצמאי, בחירה בסדר פעולות אישי, תכנון זמנים ולקיחת אחריות על התהליך.

סביבת למידה אישית מותאמת לכל תלמיד

סביבת הענן מאפשרת למורה להתאים ולשנות את חומרי הלמידה, המטלות ואפילו המבחנים לצרכים הספציפיים של כל תלמיד. במקום גישה אחידה לכולם, כל תלמיד יכול לקבל את התכנים ורמת האתגר שמתאימים לו באופן אישי. זה נכון גם לגבי החלשים יותר, שזוכים להזדמנות לחזור פעם נוספת על החומר, וגם לחזקים – שיכולים לגשת לחומר מכיוון אחר, לטפל בתחומים משיקים ולא להתעכב.

גמישות במטלות ומבחנים לפי צרכים ייחודיים

השימוש בטכנולוגיה מאפשר גמישות רבה יותר בהגשת מטלות ובמבחנים. ניתן לתת לכל תלמיד את הזמן שהוא צריך, לאפשר שימוש בעזרים טכנולוגיים שונים או הקראה של שאלות, ולהתאים את רמת הקושי של המטלות ליכולתו של התלמיד. בצד המורה, אוטומציה מאפשרת לצמצם את זמן הבדיקה ולהרחיב את ניתוח התוצאות והסקת המסקנות.

שילוב כלים דיגיטליים בהוראה

בסביבת הענן ניתן לשלב מגוון עצום של כלים דיגיטליים בתהליך ההוראה – מצגות אינטראקטיביות, סרטונים, משחקים, אנימציות ועוד. שילוב הכלים מאפשר למידה חווייתית, מעניינת ומגוונת. זה פשוט יותר קל עם ענן, וחוסך פתרונות עקומים מסביב. ברמה הכי פשוטה, הגשת מצגת נהיית כל כך יותר פשוטה לכולם כשיש סביבת מטלות מסודרת.

גישה לחומרי לימוד מכל מקום ובכל זמן

הלמידה בענן מאפשרת גישה נוחה לחומרי הלימוד ולמשימות מכל מחשב או טלפון נייד, בבית ומחוץ לו. התלמיד יכול ללמוד בקצב שלו, לחזור על חומרים ולהתקדם בזמן הפנוי שלו, מבלי להיות תלוי בקצב הלימודים בכיתה.

פיתוח כישורים ומיומנויות בעולם משתנה

קצב ההתעדכנות המהיר של סביבות הענן הוא מאפיין ששונה מקצב השינויים בעולם החינוך הרגיל – ספרי לימוד נשארים כמה שנים, הענן הוא שינוי תמידי. חשוב להרגיל את התלמידים להרגיש בנוח ובביטחון בסביבה הגמישה והנוזלת הזו. למצוא בעצמם כפתור, לזהות איך לנווט כדי לשלוח הודעה פרטית, ואיך לארגן כמה מטלות בבת אחת. מלבד ההיכרות עם כלי העבודה, הענן מאפשר לתלמידים לתרגל עבודה בשיתוף עם חבריהם – קבצים שיתופיים, היסטוריית עריכות, הערות והצעות עריכה. התקשורת בענן באופייה מתמקדת בפעולת הלמידה (ופחות בהקשר חברתי כמו שאר איזורי התקשורת בהם הם נמצאים), מאפשרת לתרגל תקשורת יעילה מהסוג שישמש אותם בעתיד עם קולגות ובוסים.

סביבות הענן הן הבסיס שמאפשר לנו כמורים להגשים את החלומות הפדגוגיים שלנו. כל סוג של למידה חדשנית ומיוחדת – נשען איפשהו על פלטפורמה שתאפשר אותו, וסביבת הענן היא המקום המושלם.

האתגר

לפי מה שחוויתי במפגשים שלי עם מורים, הנטיה כשמדובר בסביבת ענן לחינוך – ולא משנה אם קלאסרום או טימס – היא לקבל בצד הטכני. איפה לוחצים כדי לבצע פעולה. איך מנווטים אל. אילו אפשרויות יש לי להגביל זמן הגשה. וזה לא העניין! צריך להתחיל מהקצה השני: אילו מטרות פדגוגיות יש לי? אילו חלומות? איך הכיתה שלי תרוויח מהעותק הדיגיטלי שלה?

ואז, אם אנחנו זוכרים את שלושת המחוננים שמשתעממים וצריכים אתגר; את איתי החברה'מן שלא מצליח לעזור לקבוצה כי הוא עושה מתפזר, אבל יצליח לתרום המון אם הוא יעשה את זה מהבית; את הכיתה ההפוכה שרצינו לעשות ביחידה הזו; את קסם הבחירה שנרצה לפזר לתלמידים ולהצמיח קצת סקרנות ומוטיבציה. את הפרויקט ההוא והיצירתיות ההיא שאנחנו רוצים ממנה יותר. את היחס האישי שאף פעם אין די זמן לתת. קחו את כל אלו, ועכשיו בואו לענן. האיך כבר יסתדר, אלו מערכות ידידותיות שאפשר להכיר תוך כדי העבודה. והן אשכרה יכולות לעזור לי ולתלמידים שלי בכל הנקודות האלו, ובעוד כמה!

אם יש לנו קבוצת מורים (ובטח כדאי אם גם המנהל שם!) שמחזיקה היטב את הלמה, זה יקרה והענן יתחיל כמו גלגל תנופה – להתגלגל כמעט מעצמו. כדאי להתעדכן בטיפים, לקבל השראות מאיך שאחרים נעזרים בסביבה, ולהרחיב עוד ועוד. אבל לא להישאר עם הטכני, עם ההסברים היבשים על איפה ללחוץ. בואו לא נשכח את הלמה.

שתפו מישהו שיכול ליהנות מזה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email

אפשר בכיף להשאיר תגובה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוזמנים לעקוב: 

אולי יעניין אותך גם

ביוטיוב

הרשמה לתפוצה

שולחת רק דברים ששווים את הזמן שלך בעיני. בוודאי לא מעבירה לאף אחד

צור קשר

בטח יש לך משהו מעניין לומר

לצרף אותך לתפוצה?

נשתדל שיהיה מעניין ושווה

דילוג לתוכן