אודות

אני חפציה בן ארצי, חולמת תקשוב ומאמצת מהירה בתחום הטכנולוגי.  סקרנית לגבי ההתפתחות הבאה בשילוב החינוך בתקשוב. פעילה בקהילות מורים ומובילה קהילת רכזי תקשוב. מדריכה מורים ומלווה תהליכי הטמעת טכנופדגוגיה בבתי ספר. כותבת ומפיצה טיפ תקשוב להגדלת אוריינות דיגיטלית, בעיקר בקרב מורים.

ציר הזמן שלי בתחום התקשוב 1

על ציר הזמן

תשע"א

לפני  שנים, כשלימדתי בחטיבה, גיליתי שנוכל להיכנס לתכנית התקשוב. הלכתי אל תמר, המנהלת האדמיניסטרטיבית, ועידכנתי אותה שיש לה תפקיד לתת לי… כך התחלתי להיות רכזת תקשוב. גיליתי קהילה כייפית וחדשנית שקיבלה אותי בשמחה. 

2011

תשע"ב

כמובן שאוקיינוס כלי התקשוב שאב אותי במהירות. בניתי לאולפנה בנריה אתר במערכת 022, הכנתי סרטוני הדרכה למורים ואז הכנתי הדרכות על כל הכלים בהם נעזרתי. “אתר ההדרכות של חפציה” היה האתר הראשון שלי עצמי (ובהתחלה גם לא העזתי ששמי יופיע בו). ניסיתי על התלמידות שלי עבודה במוודל, בחני גוגל וספר דיגיטלי באופק. 

2012

תשע"ג - אתר אוריינות דיגיטלית לחופשה

בחופש הגדול עבדנו עם התלמידים באתר מיוחד – אולפנת אגדה. גם בו היו טיפים לאוריינות דיגיטלית וכלים מומלצים.

2013

תשע"ו - טיפ תקשוב

כשעברנו למעלה אדומים גיליתי את נפלאות המקרן הקבוע בכיתה, שלא צריך לסחוב ולחבר ולהתקין. אז הגעתי לטכנומאניה – הגזמתי לגמרי עם מצגות ועימוד מקראי, עד שההורים אפילו פנו למנהל :). בכל שבוע שלחתי טיפ תקשוב לצוות המורים, מה שהועיל ליצור אווירת התחדשות. גם אלו שנרתעו או הקפידו לספ לי שזה היה ארוך ומסובך – הצטרפו לאט לאט לעשייה, בלי להרגיש.

2016

תשע"ו - בלוג ודף פייסבוק

מתישהו הרגשתי שאין לי כתובת לחפור באוזניה על הנושאים המתוקשבים שמטרידים אותי. בעלי נשא בעול בסבלנות ראויה לציון, אבל זה לא הספיק. החלטתי לספר את המחשבות והרעיונות שלי באוזני העולם כולו. פתחתי את דף הפייסבוק “חולמים תקשוב” ואת הבלוג. 

מטרת הבלוג היא להציע כיווני חשיבה ועשייה להמשך הטמעת טכנולוגיה בפדגוגיה, תוך התמקדות במאפיינים וביכולות המיוחדות של אוכלוסיית המורים בישראל.

2016

תשע"ז - קייטנות דיגיטליות

במהלך ההדרכה בקייטנות הדיגיטליות (תשע”ו, תשע”ז) בהן לימדתי את תוכנת Algodoo , הכנתי סדרת סרטונים לסיכום המפגשים.

2017

תשע"ח - אלוף אופיס

תוכנית הלימודים לכיתה ב’, כיתה הפוכה. חומר שלימדתי בכיתה ב’ בשעת מחשבים הפך לסרטונים קטנים ברמת מורכבות עולה. 

התוכנית השלמה נמצאת כאן.

2018

תשע"ח - יומן ראשון לרכז תקשוב

בשנת תשע”ח עלה לי רעיון – בעקבות “יומן למורה הממשחק” שיצרה ורד בנדיקט, הכנתי יומן לרכז תקשוב. רכזים רבים התלהבו ובעקבות כך פתחתי את קבוצת הפייסבוק “רכזים חולמים תקשוב”. יומנים נוספים יצאו בשנים לאחר מכן.

2018

תשע"ט - מורים אוצרים

אתר ובו ריכזתי חומרי הוראה רבים שליקטתי ויצרתי, במדעים ובתנ”ך. האתר הוא חלק מפרויקט ‘מורים אוצרים’, בניית אתר חומרי הוראה לכל מורה שמעוניין לשתף את התוצרים שלו.

2019

תש"פ - מתאמת תקשוב

מוניתי לתפקיד קטן אך מעניין בעיר מעלה אדומים. בתור מתאמת תקשוב עירונית סיירתי בבתי הספר, בניתי אתר שריכז עשייה חינוכית בעיר, הנחיתי תוכנית מנהיגודיגיטל, פרויקטים ליום המורה ועוד.

2020

תש"פ - סביבות ענן לחינוך

אחת המשימות המרתקות בהן השתתפתי. גוייסתי ע”י יעל גרינשפון והצטרפתי לחטיבה להטמעת טכנולוגיות במשרד החינוך, ליחידת סביבות ענן לחינוך. עבודה מול גוגל ומיקרוסופט, מול מערכות טכנולוגיות בתוך המשרד, והרבה פיתוח של חומרי הדרכה והטמעה כדי להניע שינוי בבתי הספר. הקורונה הצטרפה למאמצים וסייעה לא מעט.

2020

ציר הזמן שלי בתחום התקשוב 12

תשפ"א - גלייד

פלטפורמה ליצירת אפליקציות ללא קוד, הכי מוצלחת שהכרתי. תוך זמן קצר פיתחתי בה אפליקציות למתכונים, לניהול פעילות גופנית, לעידוד קריאה וקיוסק למורה לניהול ניקוד ופרסים. עם פרוץ הקורונה יצרתי גלייד לניהול שיעורים בשפה של מערכת השידורים הלאומית, שאיפשרה למדריכות השפה להנגיש חומרי עזר שמלווים את השידורים עצמם.

2021

תשפ"א - למידה מרחוק בקורונה

ניסיתי כלים שונים ובדקתי מה מוצלח לעבודה מול התלמידים – תיעדתי והפצתי.העברתי השתלמויות, מפגשים חד פעמיים וכתבתי מה שאפשר כדי להקל על הלמידה מרחוק.

אפילו פוסט על שידור חתונה מרחוק היה לנו…

2021

תשפ"ב - UX

למדתי קורס עיצוב חוויית משתמש בקורסרה, והשתמשתי בעקרונות כדי לטייב מוצרי אדטק שונים. מחקר משתמש, פלואו, שרטוט מסכים ופיגמה הקסומה כמובן. 

2022

תשפ"ב - מקוונים

בנוסף להשתלמויות ולמפגשים סדנאיים עם צוותי חינוך ועם לומדים מסוגים שונים, יש פרויקט למידה שאני אוהבת – “מקוונים בשבילך” מאפשר למורים לבחור נושא וזמן ולהיכנס ללמוד טכנו-פדגוגיה ולהעשיר את ההוראה שלהם. זה אפילו לא מוכר לגמול. אני מלמדת הרבה על סביבות ענן, ונושאים מתחלפים לפי הביקוש – קנבה, בינה מלאכותית.

2022

תשפ"ג - MONDLY

שנה שניה שהפיקוח על האנגלית משתף פעולה עם Mondly – אפליקציה ללימוד אנגלית לה-ו. הצטרפתי לצוות הSuperStars של האווי גורדון וניהלתי את קבוצת הווצפ של מורי אנגלית שנעזרים בכלי במחוז ירושלים.

2023

תשפ"ג - GEG ישראל

ברור שהצטרפתי למשימת החייאת קהילת אנשי החינוך של גוגל ישראל, שכבר כמה שנים לא היתה פעילה. בתור בוגרת האקדמיה, וחובבת של סביבת הענן זה היה טבעי. כמובן, צעד ראשון להקים אתר… אחר כך מתחילים לחשוב, ולארגן כנס השקה, והמון תכנונים ומפגשי מיט מקדימים. 

2023

צור קשר

בטח יש לך משהו מעניין לומר

לצרף אותך לתפוצה?

נשתדל שיהיה מעניין ושווה

דילוג לתוכן